Menu kontekstowe (menu podręczne) – termin stosowany w informatyce. Jednokrotne naciśnięcie prawego klawisza myszy komputerowej otwiera listę opcji dostępnych dla wybranego obiektu. Najczęściej opcje te są również dostępne w pasku menu lub za pomocą skrótów klawiaturowych. Menu kontekstowe otwiera się po ustawieniu kursora w obszarze wybranego obiektu i naciśnięciu prawego klawisza myszy komputerowej. Lista opcji jest różna w zależności od:

Przykładowe menu kontekstowe otwierające się po kliknięciu prawego klawisza.

Jak radzić sobie z plikami nieznanych typów? (Windows XP/Vista)

Zdarza ci się otrzymywać od znajomych lub pobierać z Internetu pliki, których nie możesz otworzyć w swoim systemie. Zgłasza brak odpowiedniej aplikacji, jednak nie zdradza, jaki program pozwoli ci dostać się do treści feralnego pliku. Zamiast tego kieruje do serwisu internetowego, który nie spełnia powierzonego mu zadania.

Środowisko Windows rozpoznaje typ pliku na podstawie jego rozszerzenia, czyli znaków występujących po ostatniej kropce w nazwie pliku. Na przykład tworząc dokument tekstowy w edytorze Word, warto przydzielić mu rozszerzenie DOC (lub DOCX w Wordzie 2007). Word zapisał się w rejestrze jako domyślna aplikacja do otwierania m.in. plików DOC. W ten sposób poinformował Windows, że właśnie w nim mają być wczytywane pliki DOC przywoływane przez użytkownika dwukrotnym kliknięciem myszy. Podobnie inne aplikacje rejestrują różne typy plików jako swoje domyślne w trakcie instalowania. Aby rozwiązać przedstawiony problem, należy wykonać czynności opisane poniżej.

Etap 1. Ustalanie zarejestrowanych typów plików. Chcąc przywołać listę zarejestrowanych w systemie typów plików, kliknij w Eksploratorze Windows XP menu Narzędzia | Opcje folderów i przeskocz na kartę Typy plików. W Viście zaś otwórz Panel sterowania, po czym kliknij polecenie Wygląd klasyczny w lewej części ekranu. Następnie przywołaj aplet Programy domyślne i wskaż polecenie Skojarz typ pliku lub protokół z programem. Na ekranie pojawi się spis, w którym od razu sprawdzisz, z jaką aplikacją jest skojarzony dany typ plików. W razie potrzeby możesz zmienić domyślne przypisanie (w Windows XP przyciskiem Zmień, a w Viście przyciskiem Zmień program). Niezarejestrowanych typów plików, rzecz jasna, nie ma na liście.

Etap 2. Identyfikowanie niezarejestrowanych typów plików. O tym, jaką aplikacją możesz otworzyć nieznany systemowi typ plików, poinformuje cię bezpłatne rozszerzenie powłoki OpenWith.org. Utworzy w menu podręcznym każdego pliku nowe polecenie - OpenWith.org - How do I open this?. Wystarczy kliknąć je, aby uzyskać informacje na temat danego typu pliku z bazy danych rozszerzenia powłoki. Kliknij zwięzły opis w górnej części okna, a przywołasz obszerniejszą wersję w witrynie www.openwith.org.

Etap 3. Otwieranie plików nieznanego typu. W większości wypadków rozszerzenie powłoki OpenWith.org podaje odnośnik, kliknięciem którego pobierzesz odpowiednią aplikację. Po zainstalowaniu jej możesz otwierać pliki nieznanego dotąd typu, klikając je dwukrotnie. OpenWith.org wykrywa także, że wymagana aplikacja jest zainstalowana w systemie, i wyświetla stosowną informację.

 

 

Twój komputer potrafi więcej. Uwolnij swój system od niepotrzebnego balastu, wykorzystaj optymalnie powierzchnię twardego dysku i wyciśnij maksymalną wydajność z podzespołów sprzętowych.


Kliknij, aby 
powiększyćPorządkowanie systemu rozpocznij od apletu Dodaj lub usuń programy w Panelu sterowania (porada 1). Rodzina NT świętuje w tym roku swoje 15-lecie. W porównaniu do wersji 3.1 edycje XP i Vista zużywają znacznie więcej miejsca i zasobów. I nic dziwnego - w końcu dzisiejszy Windows ma bardzo rozbudowane możliwości w stosunku do poprzedników. Zresztą obecnie użytkownicy stawiają systemowi o wiele większe wymagania. Niestety, system Microsoftu ma pewne strukturalne obciążenie. W systemie gromadzą się sterty niepotrzebnych danych - począwszy od rejestru, przez domyślne konto użytkownika z uprawnieniami administratora, po foldery systemowe. Poza tym dopuszcza każdy program, każdy szkodliwy kod, niemal każdy pakiet danych tak blisko swoich centralnych składników, że ciężko odróżnić elementy systemowe od obcych. Skutki są bardzo poważne - maksymalne obciążenie, powolny paraliż i brak odporności na ataki.

Z poniższych porad dowiesz się, jak rozruszać swój system, zanim będzie za późno. Każdą z 18 wskazówek oceniamy w skali 1-5 pod względem zysku miejsca i wydajności.

1. Wyrzuć niepotrzebne programy

Zainstalowane aplikacje zajmują miejsce na twardym dysku, uruchomione - zużywają cenne zasoby i stanowią pole rażenia intruzów. Dlatego warto zredukować liczbę programów do minimum, pozostawiając tylko naprawdę potrzebne. Należy posłużyć się apletem Dodaj lub usuń programy (Windows 2000 i XP) w Panelu sterowania. Widnieje tu zestawienie programów zainstalowanych w systemie, w większości wypadków na liście znajduje się wiele zbędnych aplikacji. Zaznacz każdy program, którego nie potrzebujesz, po czym kliknij przycisk Usuń. Podejdź do tego zadania kategorycznie. Oprogramowanie o nieznanym przeznaczeniu jest potencjalnym kandydatem do usunięcia. Niemniej jednak dla ostrożności sprawdź jego zastosowanie, zanim wyrzucisz z dysku. W pozostałych wypadkach musisz dokonać ostrej selekcji, oceniając użyteczność programów. Zwróć uwagę na redundancję. Dwie aplikacje, które wykonują to samo zadanie, zużywają nie tylko dwukrotnie więcej zasobów, lecz na domiar złego często wchodzą w konflikt o przydział obsługiwanych typów plików (patrz dalej).

Więcej miejsca: 5/5
Większa wydajność: 5/5

2. Usuń śmieci po programach

Kliknij, aby 
powiększyćRozszerzenia powłoki zagnieżdżają się głęboko w systemie. Dzięki programowi ShellExView zachowasz nad nimi pełną kontrolę (porada 5). Niektórych programów nie uda ci się pozbyć za pomocą apletu Dodaj lub usuń programy, bo są uszkodzone lub dane potrzebne do ich odinstalowania zostały skasowane. Zazwyczaj można rozwiązać ten problem, ponownie instalując taką aplikację w tym samym miejscu, a potem odinstalowując. Jednak w wypadku narzędzi instalowanych za pomocą Windows Installera może być to niemożliwe. W tej sytuacji pomoże ci bezpłatny Windows Installer CleanUp (support.microsoft.com/kb/290301 , środowiska: Windows 98/Me/2000/XP/Vista, rozmiar pliku: 351 KB). Po uruchomieniu programu wybierasz z listy Installed Products odpowiednią aplikację i klikasz przycisk Remove. Dane konfiguracyjne zostaną usunięte, ale pliki programu na dysku będą nienaruszone. Teraz możesz bez problemu zainstalować aplikację do tego samego folderu, a następnie odinstalować ją. Wydaje się to dość mozolne, ale w ten sposób usuniesz z systemu wszystkie śmieci po niechcianym programie.

Więcej miejsca: 4/5
Większa wydajność: 1/5

3. Unikaj konfliktów między aplikacjami

Czasami mniej oznacza więcej. Zasada ta sprawdza się także w wypadku programów zawadzających sobie wzajemnie. Bardzo często dzieje się tak, gdy w systemie są zainstalowane aplikacje o podobnym przeznaczeniu i choć nie ma na to jednej reguły, jest kilka typowych wypadków. Na przykład nie powinieneś stosować równolegle dwóch programów antywirusowych, dwóch menedżerów pobierania plików z Internetu ani dwóch zapór sieciowych. W przeciwnym razie z góry narażasz system na kłopoty. Inne duety, np. edytory czy odtwarzacze multimedialne, współżyją przeważnie w symbiozie. Mimo to powinieneś zastanowić się, czy jest sens trzymać w systemie dwa różne programy o tym samym przeznaczeniu - warto odinstalować jeden z nich. Nadmiar pochłania tylko niepotrzebnie zasoby systemowe i może narażać twój system (dotyczy to szczególnie programów zabezpieczających) na ataki z zewnątrz.

Więcej miejsca: 2/5
Większa wydajność: 5/5

4. Pozbądź się szkodników

Kliknij, aby 
powiększyćTen skrypt pomoże szybko ograniczyć zestaw aplikacji uruchamianych automatycznie do tych, które są wymagane do poprawnego działania systemu i aplikacji (porada 8). Nie każda aplikacja daje się odinstalować za pomocą apletu Dodaj lub usuń programy. Przede wszystkim dotyczy to - rzecz jasna - szkodliwego oprogramowania, takiego jak wirusy, robaki, trojany, moduły szpiegujące i reklamowe. Przeważnie instalują się niepostrzeżenie dla użytkownika. Najlepszym rozwiązaniem byłoby niewpuszczanie takich intruzów do swojego komputera (wiele wskazówek znajdziesz np. w artykule "Odporny na wirusy", PCWK 6 i 7/2008). Zalecane jest regularne badanie systemu za pomocą skanera antywirusowego, np. bezpłatnego do użytku prywatnego Avira AntiVir PersonalEdition Classic (free-av.com , środowiska: Windows 2000/XP/Vista, rozmiar pliku: 16,9 MB).

Po zainstalowaniu aplikacji należy zrestartować system, a potem skorzystać z propozycji zaktualizowania baz sygnatur. Teraz sprawdź swój system pod kątem obecności wirusów. Kliknij dwukrotnie nową ikonę na pasku zadań. Przeskocz na kartę Scanner, po czym wskaż prawym przyciskiem myszy wiersz napędów lokalnych i wybierz polecenie inicjujące skanowanie (alternatywnie możesz kliknąć polecenie Scan system now w głównym oknie programu). Czynność ta może zająć nawet godzinę, zależy to od wydajności peceta i pojemności podłączonych dysków.

W walce z modułami reklamowymi i szpiegującymi możesz dodatkowo zastosować narzędzie takie, jak Ad-Aware 2007 (lavasoft.com/ , środowiska: Windows 2000/XP/2003/Vista, rozmiar pliku: 18,3 MB).

Więcej miejsca: 1/5
Większa wydajność: 3/5

5. Powyrzucaj niepotrzebne rozszerzenia powłoki

Kolejny rodzaj cyfrowych śmieci w systemie stanowią rozszerzenia powłoki. Dodatkowe polecenia w podręcznych menu, paski narzędzi itp. są zasadniczo bardzo przydatne, jednak gdy jest ich zbyt wiele, utrudniają orientację. A jeżeli korzystanie z nich wymagało zarejestrowania w systemie jednej lub więcej bibliotek DLL, dochodzi kolejny element (przynajmniej teoretycznie), za pośrednictwem którego można zaatakować cały system.

Freeware'owy program ShellExView (nirsoft.net/utils/shexview.html , środowiska: Windows 2000/XP/Vista, rozmiar pliku: 85 KB) wyświetla wszystkie rozszerzenia powłoki zainstalowane w systemie. Rozpakuj pobrane archiwum do dowolnego folderu na twardym dysku. Uruchom program i zaznacz rozszerzenia, które nie są ci potrzebne. Naciśnij klawisz [F7], aby je wyłączyć. Chcąc całkowicie wyrzucić określone rozszerzenie ze swojego systemu, musisz usunąć z dysku plik wyszczególniony na liście lub odinstalować aplikację, do której należy.

Więcej miejsca: 1/5
Większa wydajność: 3/5

6. Odchudź przeglądarkę internetową

Kliknij, aby 
powiększyćNiektóre procesy obciążają niepotrzebnie system i stanowią ryzyko dla bezpieczeństwa komputera. Nasz wygodny skrypt pomoże ci oddzielić ziarna od plew i pozamykać zbędne procesy (porada 7). Rozszerzenia są dostępne nie tylko do powłoki systemu Windows. Istnieje bardzo dużo dodatków do przeglądarek internetowych Internet Explorer i Firefox. Również w tym wypadku stosowane z umiarem stanowią nieocenioną pomoc. Jednak co za dużo, to niezdrowo. Przeładowana rozszerzeniami przeglądarka działa coraz wolniej i jest bardziej podatna na ataki. Oprócz tego wraz z liczbą instalowanych dodatków zwiększa się miejsce zajmowane przez dane profilu użytkownika.

Aby przywołać listę rozszerzeń w Internet Explorerze 7, kliknij menu Narzędzia | Zarządzaj dodatkami | Włącz lub wyłącz dodatki. Na ekranie pojawi się okno dialogowe, w którym możesz usuwać tylko proste dodatki do przeglądarki. Jeśli wtyczka jest składnikiem jakiejś aplikacji, możesz ją tu tylko wyłączyć. Aby się jej pozbyć, musiałbyś odinstalować dany program (patrz porada "Wyrzuć niepotrzebne programy").

Więcej miejsca: 1/5
Większa wydajność: 3/5

7. Pozamykaj zbędne procesy

Wprawdzie Menedżer zadań (przywoływany kombinacją [Ctrl Alt Del]) wyświetla wszystkie bieżące procesy, jednak nie okaże się pomocny, gdy zechcesz dowiedzieć się, co kryje się za określoną nazwą. Oprócz nazwy pliku wykonywalnego, obciążenia pamięci i procesora nie uzyskasz żadnych dodatkowych informacji. Chcąc podjąć decyzję, które procesy są potrzebne, a z których możesz zrezygnować, nie obejdziesz się bez bardziej szczegółowych danych na temat poszczególnych plików wykonywalnych.

Proponujemy alternatywny menedżer zadań pcwProcess (na naszej płycie DVD). Po uruchomieniu skryptu ujrzysz zestawienie wszystkich procesów 32-bitowych. Obok nazwy znajdzie się ścieżka dostępu do pliku wykonywalnego. Klikając przycisk Google, możesz poszukać informacji w Internecie na temat danego procesu, który - jeśli okaże się zbyteczny - zakończysz, klikając przycisk Zamknij proces. Jednak to jeszcze nie koniec. W dalszej kolejności powinieneś ustalić, dlaczego dany proces w ogóle się uaktywnił (patrz następna porada).

Zwróć uwagę, że proces Svchost.exe, odpowiedzialny za niektóre usługi, występuje przeważnie kilkakrotnie. Sposób zmniejszenia liczby usług opisujemy w poradzie "Wyłącz niepotrzebne usługi".

Więcej miejsca: 0/5
Większa wydajność: 4/5

8. Uporządkuj programy autostartu

Działające aplikacje, których nie przywołałeś własnoręcznie, zostały prawdopodobnie uruchomione automatycznie wraz z systemem Windows. Im więcej takich programów, tym większe obciążenie zasobów i zwiększa podatność systemu na niebezpieczeństwa czyhające w Internecie. Korzystając z naszego skryptu pcwAutostart (na naszej płycie DVD), kilkoma kliknięciami ograniczysz zestaw aplikacji uruchamianych automatycznie i pozostawisz tylko te rzeczywiście potrzebne. Przywołaj narzędzie dwukrotnym kliknięciem myszy. W górnej części okna ujrzysz listę miejsc, gdzie ukrywają się wpisy autostartu. Zaznacz którykolwiek, a wówczas w dolnej części okna pojawi się jego zawartość, czyli nazwy plików wykonywalnych (wraz ze ścieżkami dostępu), wczytywane wraz z systemem. Usuwając niepotrzebne wpisy, poprawisz wydajność systemu. Wystarczy zaznaczyć pola wyboru obok zbędnej aplikacji, a następnie nacisnąć przycisk Usuń. Powtórz te czynności we wszystkich lokalizacjach autostartu wyszczególnionych w górnej części okna.

Więcej miejsca: 1/5
Większa wydajność: 5/5

9. Wyłącz niepotrzebne usługi

Kliknij, aby 
powiększyćWiększość usług systemowych nie jest potrzebna przeciętnemu użytkownikowi. Ten skrypt pomoże ci wybrać optymalną konfi gurację (porada 9). Usługi to uprzywilejowane programy systemowe uruchamiane automatycznie wraz z systemem. Nie pojawiają się jednak ani w lokalizacjach autostartu (patrz wyżej), ani na liście procesów w Menedżerze zadań. Zasadniczo zapewniają określone funkcje systemu, jednak przeciętny użytkownik korzysta tylko z niektórych, a pozostałe niepotrzebnie pochłaniają zasoby systemowe. Za pomocą narzędzia pcwXPServices (na naszej płycie DVD) zmienisz konfigurację usług w swoim systemie. W oknie skryptu możesz wybrać jeden z kilku schematów. Konfiguracja standardowa ustawia usługi tak, jak przewiduje Microsoft.

W konfiguracji zalecanej przez redakcję PCWK zrezygnowaliśmy z niektórych usług, których brak przeważnie jest niezauważalny. Konfiguracja minimalna istotnie ogranicza zakres włączonych usług, pozostawiając tylko te, które są absolutnie konieczne do działania systemu. Wybierz żądany schemat, a następnie kliknij przycisk Wprowadź zmiany. Nowa konfiguracja usług zacznie obowiązywać po zrestartowaniu systemu. W razie ewentualnych problemów zaznacz opcję Przywróć pierwotną konfigurację usług. W ten sposób odtworzysz ustawienia, zapisane automatycznie podczas pierwszego uruchomienia skryptu.

Więcej miejsca: 0/5
Większa wydajność: 4/5

10. Usuń pliki tymczasowe

Wiele aplikacji i instalatorów tworzy pliki tymczasowe, których nie usuwa po zakończeniu działania. W ten sposób po jakimś czasie mogą nazbierać się na dyskach setki megabajtów śmieci. Za pomocą naszego skryptu pcwCleaner (na naszej płycie DVD) łatwo uprzątniesz swój system. Kliknij przycisk ? obok danej opcji, a przywołasz krótki opis jej działania. Chcąc wyrzucić z systemu pliki marnujące miejsce na dysku, zaznacz pola wyboru usunąć pliki *.tmp, *.chk, *.old, ~*.???, Iconcache.DB, Thumbs.DB, usunąć kopie zapasowe backup*.*, *.wbk, *.bak, *.xlk i pole usunąć wszystkie pliki w folderach %TEMP%. Ponadto możesz opróżnić zbyteczne foldery z odnośnikami. Zaznacz w tym celu pola usunąć odnośniki do ostatnio używanych dokumentów Office'a i usunąć tymczasowe pliki internetowe (Temporary Internet Files). Gdy dokonasz wyboru, potwierdź przyciskiem Zainicjuj porządki.

Więcej miejsca: 5/5
Większa wydajność: 1/5

11. Usuń zapasowe kopie systemu

Punkty przywracania systemu mogą okazać się przydatne, gdy zajdzie potrzeba odtworzenia stanu sprzed awarii. Z drugiej strony zajmują pokaźną ilość miejsca - w wielu wypadkach kilka gigabajtów. Jeśli możesz zrezygnować ze starych punktów przywracania i bazy indeksowania usługi Windows Desktop Search, przywołaj skrypt pcwCleaner (na naszej płycie DVD) i zaznacz pole wyboru usunąć wszystkie pliki z foldera 'System Volume Information'. W ten sposób opróżnisz ukryty folder systemowy System Volume Information na wszystkich partycjach. Pozostanie w nim tylko trochę bieżących plików, które są zablokowane przed kasowaniem.

Jeśli preferujesz mniej radykalne porządki, przywołaj narzędzie Oczyszczanie dysku. Naciśnij w tym celu klawisze [Windows R] i wpisz polecenie cleanmgr.exe. Wskaż partycję, na której jest zainstalowany Windows, a następnie przeskocz na kartę Więcej opcji. Kliknij przycisk Oczyść w rubryce Przywracanie systemu. Program usunie wszystkie punkty przywracania oprócz ostatniego.

Więcej miejsca: 5/5
Większa wydajność: 3/5

12. Usuń tymczasowe pliki internetowe

Kliknij, aby 
powiększyćpcwCleaner to narzędzie do gruntownego porządkowania systemu. Jednak zachowaj ostrożność - niektóre funkcje dotyczą wszystkich współużytkowników twojego systemu (porady 10, 11 i 12). Wprawdzie tymczasowe pliki internetowe, folder historii i dane z formularzy nie zajmują dużo miejsca, jednak ujawniają innym użytkownikom twoje preferencje względem odwiedzanych witryn. Dlatego warto od czasu do czasu usuwać ślady po swoich sieciowych wędrówkach. W Internet Explorerze 7 kliknij menu Narzędzia | Usuń historię przeglądania. Możesz wybrać konkretne elementy lub pozbyć się za jednym zamachem całość, klikając przycisk Usuń wszystkie. Podobne narzędzie w przeglądarce Firefox kryje się w menu Narzędzia | Wyczyść prywatne dane.

Zacieraniem śladów w IE7 może zająć się również wspomniany uprzednio skrypt pcwCleaner. Zaznacz w tym celu pola wyboru usunąć tymczasowe pliki internetowe (Temporary Internet Files), usunąć historię odwiedzanych witryn w IE, usunąć wpisywane adresy internetowe w polu adresu IE i ewentualnie również pole usunąć pliki cookie. Na koniec kliknij przycisk Zainicjuj porządki.

Miej na uwadze, że usuwając pliki cookie, utracisz swą tożsamość w witrynach internetowych, w których masz własne konto. Aby ją odzyskać, będziesz musiał zalogować się w nich ręcznie podczas kolejnej wizyty.

Więcej miejsca: 2/5
Większa wydajność: 1/5

 

13. Opróżnij folder deinstalacyjny

Ciągłe aktualizowanie systemu należy do obowiązków każdego użytkownika. Podczas wgrywania łaty system Windows za każdym razem tworzy nowy katalog, którego nazwa rozpoczyna się od znaku $. Folder ten przyda się tylko wtedy, gdy zechcesz odinstalować łatę za pomocą apletu Dodaj lub usuń programy w Panelu sterowania. Tymczasem, jeśli komputer działa bez zarzutu, nie musisz pozbywać się łaty, a folder okazuje się zbędny.

Skrypt pcwKillUninstall (na naszej płycie DVD) pomoże ci pozbyć się takich katalogów, dzięki czemu zwolnisz błyskawicznie kilkaset megabajtów na twardym dysku i zaprowadzisz ład w folderze Windows. Przywołaj nasze narzędzie dwukrotnym kliknięciem myszy. Na ekranie pojawi się spis wykrytych folderów deinstalacyjnych z wyszczególnieniem zajmowanej przez nie powierzchni dyskowej. Możesz zaznaczyć poszczególne foldery, a potem kliknąć przycisk Usuń zaznaczone bądź pozbyć się wszystkich naraz za pomocą przycisku Usuń wszystkie. Skrypt usunie żądane foldery z dysku, a także wpisy deinstalacyjne z rejestru.

Więcej miejsca: 4/5
Większa wydajność: 1/5

14. Wyłącz hibernację

Ostatni wielki blok danych, który zajmuje pokaźne miejsce na twardym dysku (tyle, ile pojemności ma podłączona pamięć RAM), to ukryty plik Hiberfil.sys w katalogu głównym na partycji systemowej. Gdy przełączasz komputer w stan hibernacji, cała zawartość pamięci roboczej zostaje zapisana właśnie w tym pliku. Potem następuje zamknięcie systemu i wyłączenie maszyny. Przy ponownym włączeniu, system odczytuje zawartość pliku, wpisuje ją do pamięci RAM i przywraca poprzedni stan.

Jeśli nie korzystasz z hibernacji, możesz ją wyłączyć, a zaoszczędzisz cenną powierzchnię dyskową. Otwórz w tym celu Panel sterowania i przywołaj aplet Opcje zasilania. Przejdź do karty Hibernacja, po czym usuń zaznaczenie pola wyboru Włącz hibernację.

Więcej miejsca: 5/5
Większa wydajność: 0/5

15. Uporządkuj rejestr

Kliknij, aby 
powiększyćKażda łata zostawia po sobie folder deinstalacyjny. Usuń je, aby zwolnić trochę miejsca na twardym dysku (porada 13). Po odśmieceniu twardego dysku możesz zabrać się za porządkowanie rejestru, czyli centralnej bazy ustawień w Windows. Element ten rozrasta się w trakcie każdego instalowania nowej aplikacji i aktualizacji. Moduły odinstalowujące oprogramowanie bardzo często pozostawiają w rejestrze niepotrzebne wpisy - tak jak pliki tymczasowe.

W porządkowaniu rejestru pomoże ci np. bezpłatne narzędzie CCleaner (ccleaner.com , środowiska: Windows 2000/XP/Vista, rozmiar pliku: 2,8 MB). Po zainstalowaniu przywołaj je i kliknij przycisk Registry w lewej części okna. Zaznacz tu wszystkie pola wyboru, po czym zainicjuj poszukiwanie błędów. Program przeczesze rejestr m.in. pod kątem ślepych rozszerzeń plików i defektów w bazie instalatora. Analiza zakończy się wyświetleniem protokołu. Teraz kliknij drugi przycisk, aby usunąć znalezione błędy.

Oprócz tego CCleaner potrafi robić porządki na dysku - podobnie jak nasz skrypt pcwCleaner. Przeskocz w tym celu rubrykę wyżej. Najpierw zainicjuj analizę (jak wyżej), a potem zleć usunięcie znalezionych śmieci.

Więcej miejsca: 1/5
Większa wydajność: 4/5

16. Odchudź konfigurację systemu

System blokują nie tylko cyfrowe śmieci. Również efekty wizualne i niewłaściwe ustawienia niepotrzebnie zużywają zasoby systemowe. Skrypt pcwAnnoyances (na naszej płycie DVD) pomoże ci zoptymalizować konfigurację kilkoma kliknięciami, aby zwiększyć wydajność Windows. Po przywołaniu narzędzia ujrzysz okno z wieloma polami wyboru - niektóre będą zaznaczone w zależności od bieżącej konfiguracji systemu. Aby za jednym zamachem wyłączyć wszystkie zbędne upiększenia, zaznacz pole wyboru Dostosuj style wizualne, aby zwiększyć wydajność, po czym potwierdź przyciskiem Wprowadź ustawienia. Alternatywnie możesz zaznaczyć tylko wybrane pola. Dzięki opcjom w dwóch pozostałych rubrykach m.in. poprawisz funkcjonalność Eksploratora.

Więcej miejsca: 0/5
Większa wydajność: 5/5

17. Zdefragmentuj twarde dyski

Kliknij, aby 
powiększyćPo zwolnieniu dużej ilości miejsca na twardym dysku warto go zdefragmentować. Wystarczy do tego windowsowy program, który znajdziesz w menu Start (porada 17). Stosując się do powyższych porad, uwolniłeś system od zbędnego balastu. Wskutek tego pozostałe pliki nie są ułożone na dysku nieprzerwanym ciągiem. W trakcie instalowania nowych aplikacji i zapisywania kolejnych plików luki między nimi są stopniowo zapełniane. Związane ze sobą fragmenty plików są rozproszone w różnych miejscach, co zmusza głowicę zapisu/odczytu do ciągłego przeskakiwania po dysku, to zaś kosztuje sporo czasu.

Poradzisz sobie z tym problemem, defragmentując od czasu do czasu swoje dyski. Kliknij menu Start | Akcesoria | Narzędzia systemowe | Defragmentator dysków. Zaznacz żądany dysk (partycję) w górnej części okna, po czym kliknij przycisk Defragmentuj. Jeśli chcesz sprawdzić, czy jest to w ogóle potrzebne w danym wypadku, kliknij uprzednio przycisk Analizuj.

Więcej miejsca: 0/5
Większa wydajność: 4/5

18. Zamknij ślepe wskaźniki

Jeśli zamykanie twojego systemu trwa zbyt długo, przyczyną są prawdopodobnie niechlujnie zaprogramowane aplikacje bądź sterowniki. Niekiedy nie zwalniają manipulatora (ang. handle) wskazującego na otwarty plik, choć aplikacja została już dawno zamknięta. A system cierpliwie czeka na zakończenie zadania. Dopiero po upływie dość długiego czasu Windows wymusza zwolnienie, a wtedy może zakończyć działanie.

Korzystając z narzędzia User Profile Hive Cleanup Service (#www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=1b286e6d-8912-4e18-b570-42470e2f3582&DisplayLang=en# , środowiska: 2000/XP/2003, rozmiar pliku: 329 KB), możesz przyspieszyć ten proces. Nazwa programu jest myląca, bo wcale nie służy do porządkowania takich elementów, jak choćby klucz "HKEY_CURRENT_USER" w rejestrze. Działa znacznie prościej. W momencie, gdy użytkownik chce się wylogować lub wyłączyć komputer, usługa porządkująca wymusza zwolnienie wszystkich nieużywanych zasobów. Dzięki temu można natychmiast odblokować profil, a zamknięcie systemu nie będzie trwało dłużej, niż potrzeba. Usługę łatwo wyłączyć: naciśnij klawisze [Win R] i wpisz polecenie services.msc. Znajdź na liście odpowiednią pozycję, kliknij dwukrotnie i wybierz opcję Wyłączony w polu listy Typ uruchomienia.

Więcej miejsca: 0/5
Większa wydajność: 4/5

Ostrożności nigdy nie za wiele - czego nie wolno usuwać?

Folder Windows rozrasta się z biegiem czasu do niebotycznych rozmiarów. Wiele podkatalogów puchnie do kilku gigabajtów objętości, kusząc użytkownika, aby po prostu wyrzucił je jednym naciśnięciem klawisza [Del]. Nie działaj pochopnie. Wielu z tych stert danych nie wolno usuwać, bo choć nie sparaliżujesz systemu, zmniejszysz jego stabilność i wywołasz problemy. Następujące podfoldery muszą zostać nienaruszone:

$hf_mig$ - tu Windows zapisuje historię aktualizowania. Gdy brakuje tego katalogu, mogą nastąpić widoczne bądź niewidoczne błędy w trakcie pobierania aktualizacji. Windows nie będzie w stanie poprawnie określić swojego bieżącego stanu zaktualizowania.

WinSxS - w tym folderze są przechowywane różne wersje bibliotek DLL i innych zasobów. Usuwając go, narazisz na szwank aplikacje, które z nich korzystają.

Installer - tutaj Windows gromadzi pakiety Windows Installera poszczególnych aplikacji. Jeśli go opróżnisz, nie będzie można odinstalować tych programów.