W celu sprawdzenia, jakie sterowniki nie zostały zainstalowane automatycznie przez system Windows, kliknij prawym przyciskiem myszki na ikonę Mój komputer i wybierz właściwości.

 

 

Dzięki temu zostanie otworzone okno Właściwości Systemu i z niego właśnie wybierz zakładkę Sprzęt, a następnie kliknij przycisk Menadżer urządzeń.

 

 

Sprzęt oznaczony żółtym znakiem zapytania, to urządzenie, które nie ma zainstalowanych sterowników. Żółte wykrzykniki oznaczają konflikty sprzętowe, lub niewłaściwe wersje sterowników. Jeżeli wszystko dobrze zainstalowałeś bądź zainstalowałaś to Twój menadżer urządzeń wygląda mniej więcej (w zależności od posiadanego komputera) tak ja na zdjęciu.

 

Przejdźmy teraz do instalacji sterowników. Być może posiadasz płyty ze sterownikami, które otrzymałeś bądź otrzymałaś wraz z komputerem. Jedną z najważniejszych są sterowniki od płyty głównej. Często płyty główne mają zintegrowane takie urządzenia jak: karty sieciowe, dźwiękowe, graficzne, oraz modemy. Jeżeli posiadasz taką płytę to włóż ją do napędu CD/DVD i powinien odpalić się kreator instalacji sterowników, który wygląda inaczej dla różnych płyt głównych. Przykład jednego z nich znajduje się na zdjęciu.


 

Jeżeli posiadasz taką płytę CD ze sterownikami, to instalacja ich jest bardzo prosta i intuicyjna. Po prostu klikasz na poszczególne sterowniki z menu i wciskasz next lub dalej, a wszystko odbywa się automatycznie. Po restarcie komputera powinieneś lub powinnaś mieć zainstalowanych większość sterowników. Trochę komplikacji pojawia się w przypadku, gdy nie posiadasz żadnych lub niektórych sterowników od Twojego sprzętu.

 

Jak zidentyfikować sprzęt, który posiadasz oraz jak wyszukać do niego sterowniki?

 

Rozpoznawanie sprzętu i instalacja sterowników

Nie zawsze instalacja sterowników jest prostą rzeczą. W przypadku, gdy Windows XP instalowany jest na nowym komputerze, który został zakupiony z Windows Vista, to zazwyczaj otrzymujemy tylko sterowniki do Visty. Czasami nie mamy żadnych sterowników. Zawsze można pobrać sterowniki z Interetu. Trzeba tylko wiedzieć... jakie.

Jak rozwiązać problemy ze sterownikami i jakim programem zidentyfikować sprzęt, który znajduje się w Twoim komputerze?

W przypadku, gdy nie masz płyty ze sterownikami oraz nie wiesz, jaki sprzęt znajduje się w Twoim komputerze, to z pewnością przyda Ci się program do identyfikacji sprzętu. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które w kilka chwil rozpozna, co znajduje się wewnątrz obudowy komputera, a mając konkretne nazwy urządzeń, znalezienie sterowników będzie już o wiele łatwiejszym zadaniem.

Mowa tu o programie EVEREST Home Edition.

 

Jest to bezpłatny program, który możesz wykorzystywać do zastosowań domowych. Jest nieco ograniczony w porównaniu do komercyjnej wersji, ale to, co oferuje w pełni wystarcza do identyfikacji takich podzespołów komputera jak : procesor, płyta główna i chipset, pamięci, dyski twarde, karty graficzne i wiele innych urządzeń.

W przypadku, gdy posiadasz nowszy sprzęt proponuję Ci skorzystać z komercyjnej wersji tego programu. Trial, z którego możesz korzystać za darmo przez okres 30 dni (z pewnością w dużo krótszym czasie rozwiążesz swoje problemy), posiada większą bazę danych, która umożliwia wykrywanie nawet całkiem nowych podzespołów komputera.

Zasadę korzystania z programu opiszę na przykładzie Everest Corporate Edition 4.20.1170. Po ściągnięciu i odpaleniu programu zobaczysz takie okno jak na rysunku obok. Teraz wystarczy już tylko zaznaczyć interesujący Cię sprzęt, aby uzyskać informację na jego temat.

 

 

By wyświetlić wszystkie urządzenia, jakie znajdują się w Twoim komputerze, z bocznego menu kliknij zakładkę komputer, a następnie podsumowanie. Po prawej stronie zostaną wypisane wszystkie szczegółowe informacje na temat danego komputera.

 

 

Program umożliwia również tworzenie raportów na temat sprzętu znajdującego się w danym komputerze i zapisywanie ich do osobnych plików np. w postaci : stront html, pliku tekstowego. Jest to bardzo przydatna opcja w przypadku, gdy chcesz zidentyfikować komputer, na którym nie masz połączenia z Internetem. W tym celu instalujesz na nim program Everest i tworzysz raport, po czym zapisujesz go np. w postaci pliku html i przenosisz na inny komputer z dostępem do Internetu, na którym możesz pobrać sterowniki.

 

 

Raport w postaci html wygląda tak jak na zdjęciu obok.

 

 

Jak zatem skorzystać z wygenerowanych przez program informacji, by znaleźć sterowniki?

 

 

Jednym ze sposobów, najbardziej wygodnym jest skorzystanie z programu EVEREST, jeżeli posiada on link do sterowników, to klikając w niego zostaniesz przeniesiony bądź przeniesiona do miejsca, z którego możesz je pobrać. Zobaczmy jak to wygląda na przykładzie karty dźwiękowej C-Media CMI9739A/9761.

W przypadku, gdy program nie posiada bezpośredniego linku do sterowników, pozostaje Ci tylko skopiować nazwę urządzenia i wkleić ją w google. Aby znaleźć sterowniki dopisz w zapytaniu pobierz sterowniki lub drivers download. Czyli dla karty C-Media zapytanie może wyglądać w ten sposób : CMI9739A/9761 drivers download by wyniki były jeszcze lepsze trzeba dodać "" w nazwie sprzętu oraz znaczek +. Czyli zapytanie wygląda tak "CMI9739A/9761" +drivers download

 

Poniżej zamieszczam linki z popularnymi sterownikami

 

Karty graficzne nvidia takie jak GeForce:

http://www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl

 

Karty graficzne Ati – Radon:

http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx

 

Karty sieciowe i dźwiękowe – Realtek:

http://www.realtek.com.tw/downloads/